Które marki oferują Instalację gazową w fabrycznie nowym samochodzie?

Nowe auto z instalacją LPG?

Sprawdzamy, które marki oferują instalację gazową w fabrycznie nowym samochodzie.

Nowe auta z instalacją LPG
Nowe auta z instalacją LPG

Po Polskich drogach porusza się ponad 3 mln. pojazdów z instalacją LPG, co stawia nasz kraj w europejskiej czołówce. Zdecydowaną większość tych pojazdów stanowią starsze, ponad 10-letnie auta. Mimo to są marki, które wciąż oferują auta nowe z instalacją gazową. Choć udział w rynku pojazdów sprzedawanych z instalacją LPG słabnie, to wciąż utrzymuje się na stabilnym poziomie ok. 1000 szt. miesięcznie. I nic w tym dziwnego, ponieważ litr gazu na stacjach jest o ponad połowę tańszy od benzyny bezołowiowej, czy oleju napędowego. Przy koszcie instalacji LPG w nowym aucie na poziomie 4500-6000 zł i średnich przebiegach miesięcznych na poziomie 15 tys. km, zwrot z inwestycji może nastąpić już po 24 miesiącach. Które marki oferują odbiór fabrycznie nowego auta z instalacją LPG?

W pierwszej kolejności należy odróżnić instalację montowaną fabrycznie od instalacji zamontowanej przez ASO, czyli Dealera danej marki. Otóż fabryczna instalacja montowana jest na etapie produkcji auta w fabryce. Natomiast instalacja montowana przez lub na zlecenie ASO odbywa się już w kraju przez wykwalifikowane serwisy, które mają podpisaną umowę z ASO gwarantującą odpowiednie standardy montażu. Wspólną cechą tych instalacji jest gwarancja, która wydawana jest zazwyczaj na czas trwania fabrycznej gwarancji na pojazd.

Poniżej lista marek, które oferują instalację gazową LPG w fabrycznie nowym samochodzie:

 1. Dacia
 2. Hyundai
 3. Renault
 4. Skoda
 5. SsangYong
 6. Toyota

Osoby, które chcą jeździć taniej nie mają dużego wyboru. Jedynie 6 marek w mocno okrojonej gamie modelowej oferuje montaż instalacji gazowej w nowym samochodzie. Natomiast warto zwrócić uwagę na to, że wśród klientów decydujących się na montaż instalacji największy udział mają firmy, m.in. firmy ochroniarskie, kurierskie oraz taxi.

Marki oferujące fabrycznie LPG
Marki oferujące fabrycznie LPG

Poniżej lista marek z podziałem na modele w których możliwa jest instalacja LPG:

 1. Dacia: Duster, Sandero, Jogger
 2. Hyundai: i10, i20
 3. Renault: Clio, Captur
 4. Skoda: Fabia, Scala, Kamiq
 5. SsangYong: Tivoli, Korando, Torres
 6. Toyota: Yaris, Corolla

Gama modelowa nie jest duża, ale wybór serwisów, w których możesz serwisować swoje auto jest wystarczająco szeroki i znajdziesz go na stronie legalgaz.pl. Należy pamiętać, że okres homologacji butli gazowej mija po 10 latach od montażu. Po tym okresie należy sprawdzić szczelność butli, aby uzyskać ponowną homologację na kolejne 10 lat.

Numer tel. do legalizacji zbiorników LPG w całej Polsce
Numer tel. do legalizacji zbiorników LPG w całej Polsce

Jak zadbać o instalację LPG, aby długo cieszyć się bezawaryjną jazdą?

Aby zapewnić bezawaryjne działanie i długą żywotność instalacji LPG, konieczne jest regularne serwisowanie. Poniżej znajduje się kilka wskazówek, jak dbać o instalację LPG:

 1. Tankuj jedynie na sprawdzonych stacjach paliw. Należy unikać tankowania w miejscach nie będących oficjalnymi dystrybutorami gazu LPG, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na jakość paliwa i skład gazu.
 2. Regularnie wykonuj przeglądy i konserwację instalacji LPG. Zaleca się przeprowadzanie przeglądów co 10 000 km lub co rok, w zależności od tego, co nastąpi pierwsze. Konserwację powinny przeprowadzać wykwalifikowane osoby, które sprawdzą stan węży, zaworów oraz innych elementów instalacji.
 3. Unikaj przeciążania silnika. Aby utrzymać dobrą kondycję instalacji LPG, należy unikać przeciążania silnika i jazdy z dużymi obrotami. Nadmierne przeciążanie silnika może prowadzić do skrócenia żywotności elementów instalacji.
 4. Przestrzegaj instrukcji obsługi instalacji LPG. Każda instalacja LPG może się różnić, dlatego ważne jest, aby zapoznać się z instrukcją obsługi i postępować zgodnie z jej zaleceniami.
Autor tekstu - Sebastian Rowicki

Sebastian Rowicki
Praktyk na rynku motoryzacyjnym od 2010 roku.
Współtwórca serwisu PoznajDealera.pl.

Twoja opinia została wysłana do moderatora.

Poznaj cykl życia opinii »