Jak się sprzedają auta marek premium?

Sprzedaż samochodów marek Premium ma się dobrze, poniżej popełniliśmy analizę dla chcących zgłębić ten temat.

Aktualnie na Poznadealera.pl znajduje się 244 Autoryzowanych Stacji Dealerskich oferujących serwis i sprzedaż samochodów właśnie z segmentu Premium. Tylko w tym roku zarejestrowano w Polsce aż 55 588 samochodów z wyższej półki. To aż o 38% więcej w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Co ciekawe udział marek Premium w ogólnej sprzedaży samochodów nowych wynosi ok. 17%. Skąd się bierze tak duża popularność?

Na rosnący popyt składa się wiele czynników:

1. Zmniejszająca się różnica cen pomiędzy autami tzw. popularnymi a premium.

Za przykład posłuży porównanie cen podstawowych wersji wyposażenia Volkswagena Golfa oraz Audi A3. Różnica w cenie pomiędzy autami to ok. 12 tys. zł. Biorąc pod uwagę fakt, że auta kosztują około 100 tysięcy złotych, różnica dla potencjalnego kupującego może okazać się jak najbardziej do zaakceptowania. Dlaczego? Po pierwsze, jeśli kupujący finansuje auto w kredycie lub leasingu, to różnica w ratach jeszcze bardziej się zatrze. Po drugie, marki Premium coraz częściej są przedmiotem zainteresowania kupujących auta z drugiej ręki. Dlatego łatwość odsprzedaży Audi A3 może być kolejnym argumentem.

Porównanie rejestracji aut marek premium w okresie sty-lip 2020 vs. 2021
Różnica w finansowaniu Volkswagena Golfa oraz Audi A3

2. Dostępność nowoczesnych instrumentów finansowych

Audi A3 za 642 zł miesięcznie? Jak najbardziej w finansowaniu Audi Perfect Lease – czyli w wynajmie długoterminowym. Jeśli Konsument nie przywiązuje się do swojego samochodu, to atrakcyjna, niska rata w połączeniu z wymianą auta co 2-3 lata będzie ciekawym rozwiązaniem.

Uwaga! Przy tych samych parametrach oferty wynajmu długoterminowego: 15% opłaty wstępnej, okres finansowania 48 miesięcy, limit roczny 20 000 km; rata netto za Golfa jest wyższa niż za Audi A3 !!! Odpowiednio 706 zł vs 642 zł. Opłata wstępna w przypadku Golfa jest niższa o ok. 1787 zł brutto z racji niższej ceny katalogowej, jednak 64 zł różnicy w cenie raty pomnożone przez 48 miesięcy daje nam oszczędność rzędu 3779 zł brutto. Wychodzi na to, że Audi A3 jest tańsze!

Audi A3: 15 405 + 48 * 790 = 53 325 zł brutto
VW Golf: 13 619 + 48 * 868 = 55 283 zł brutto

Na 1 958 zł w kieszeni może liczyć kierowca, który zdecyduje się na najem Audi.

Jak to możliwe? Prawdopodobnie kluczowa w tym przypadku jest wartość rezydualna. W prostych słowach - utrata wartości Audi po 4 latach będzie mniejsza niż Volkswagena. Kto jest właścicielem samochodu po 4 latach? Dealer i to on sprzeda używany samochód, dlatego może zaproponować niższą ratę i przyciągnąć klientów do swojej marki.

Sprawdźmy jeszcze tan spadek wartości pojazdu. W chwili pisania tego artykułu na jednym z serwisów znaleźliśmy 9 ofert sprzedaży Audi A3 i 50 oferty VW Golfa. Bezwypadkowe, nie uszkodzone, serwisowane w ASO, pierwszy właściciel, z Polski, rocznik 2017, wyniki wyszukiwania zostały ograniczone też do 150 KM, żeby odrzucić te lepsze i co za tym idzie droższe wersje.

Audi A3 - Ceny ofertowe od 74 900 do 94 900 ze średnią ceną 89 500 zł
spadek o 12,9% w stosunku do 102 700 zł

VW Golf - Ceny ofertowe od 36 500 do 82 900 ze średnią ceną 60 720 zł
spadek o 33,1% w stosunku do 90 790 zł

3. Zwiększone zaufanie do Dealerów samochodowych i coraz więcej rozczarowań przy zakupie aut używanych.

Dzięki dostępowi do opinii, rekomendacji oraz rosnącej świadomości, Konsument coraz częściej decyduje się na zakup droższego auta nowego, ale z gwarancją i komfortem związanym z procesem zakupowym i eksploatacyjnym samochodu.

4. Lepsze zarobki, stabilna sytuacja finansowa Polaków, oraz zamiłowanie do prestiżu i jakości.

Tak, Polacy coraz częściej mogą pozwolić sobie na większy luksus dzięki zasobniejszym portfelom i większym poduszkom finansowym. Zamiłowanie do nowoczesnych gadżetów, jakimi bez wątpienia stają się nowe auta, powoduje że popularność marek Premium rośnie. Sytuację obrazują tegoroczne, aktualne dane o rejestracjach. Szczególną uwagę należy zwrócić na wzrost rok do roku.

Porównanie rejestracji aut marek premium w okresie sty-lip 2020 vs. 2021
Porównanie rejestracji aut marek premium w okresie sty-lip 2020 vs. 2021

Biorąc pod uwagę powyższe, zakup auta marki premium może okazać się dla wielu bardzo kuszącą propozycją.

Zdecydowanie za najpopularniejsze brandy Premium można w Polsce uznać pięciu producentów, których Autoryzowane Stacje Obsługi znajdują się w bazie PoznajDealera:

  1. Mercedes-Benz – 61 Stacje Dealerskie (w tym stacje obsługujące auta ciężarowe)
  2. BMW – 36 Stacji Dealerskich
  3. Audi – 29 Stacji Dealerskich
  4. Volvo – 29 Stacji Dealerskich
  5. Lexus – 10 Stacji Dealerskich

Doskonale rozwinięte sieci Dealerskie (często nawet lepiej od marek mainstreamowych) powodują, że zakup i późniejszy serwis samochodu staje się łatwo dostępny, a co za tym idzie komfortowy.

Jak będzie wyglądała przyszłość? Na pewno optymistycznie. Dobre wyniki finansowe koncernów, pionierstwo w rozwiązaniach technologicznych, i rosnąca popularność instrumentów finansowych, takich jak wynajem krótko i długoterminowy sprawiają, że popyt będzie stale rosnąć.

Podkreślmy, że PoznajDealera to największa ogólnodostępna baza Autoryzowanych Dealerów z segmentu Premium i nie tylko. Opinie i rekomendacje pozwolą wybrać idealne miejsce do rozpoczęcia przygody z motoryzacją.

Twoja opinia została wysłana do moderatora.

Poznaj cykl życia opinii »